Sida 2 av 2 FörstaFörsta 12
Visar resultat 26 till 34 av 34
  1. Snabbsvara på detta meddelandeSvara     #26
    CU2JTs avatar
    Medlem: Dec 2005
    Livramento, som ligger cirka 10 km öster om Ponta Delgada på ön São Miguel
    46 inlägg
    När jag fick min licens i maj, 1963, så visade fru Taxén en lista över gamla anropssignaler, som släppts för 'återanvändning'. Jag valde BGK eftersom det var en rytmisk CW signal, dock med nackdelen att den slutade med ett 'K', så ibland blev jag SM5BG... Hade jag inte valt så skulle jag fått en D-signal, troligen något på DK.

    Här nere fick man inte välja alls (d.v.s om man inte jobbar på ANACOM, förståss...). Tyvärr fick jag den mycket orytmiska signalen CU2JT. Hade jag väntat några veckor hade det kunnat bli CU2JU eller CU2JV, som 'ligger bättre' i CW-handen.

  2. Snabbsvara på detta meddelandeSvara     #27

    Medlem: Dec 2004
    Ängelholm
    40 inlägg
    I senaste QTC kan man läsa om några kvinnor som har fått anropssignaler, dessa följer inte YL. Någon som vet om denna praxis har upphört och varför?
    SM7P (SA7BBP)

  3. Snabbsvara på detta meddelandeSvara     #28

    Medlem: Feb 2008
    Nacka - JO99ch
    55 inlägg
    I senaste QTC kan man läsa om några kvinnor som har fått anropssignaler, dessa följer inte YL. Någon som vet om denna praxis har upphört och varför?
    SAxYLx serien kanske är slut? Det är ju en del som fått ur den serien.
    Eller så kanske de inte ville ha en "specialsignal"?

  4. Snabbsvara på detta meddelandeSvara     #29
    SA5BKEs avatar
    Medlem: Jul 2009
    Norrköping
    32 år
    227 inlägg
    Det ska väl vara jämställt!

  5. Snabbsvara på detta meddelandeSvara     #30
    SA7AUYs avatar
    Medlem: Feb 2010
    65 inlägg
    Eftersom jag har specialiserat mig på Heathkit, så försökte jag få signalen SA7KIT när jag tog mitt cert.
    Men se det gick absolut inte. Det var bara till att acceptera SA7AUY.
    SA7AUY / Hans

    www.HEATHKIT.nu

  6. Snabbsvara på detta meddelandeSvara     #31

    Medlem: Dec 2004
    Ängelholm
    40 inlägg
    SSA skulle tjäna på att vara lite flexibla och inte så stelbenta. Det attraherar knappast någon som funderar på att bli radioamatör...!
    SM7P (SA7BBP)

  7. Snabbsvara på detta meddelandeSvara     #32

    Medlem: Nov 2008
    11 inlägg
    Jag tycker att SSA borde publish en lista pa alla callsigns som inte ar anvanda sa att folk kan bestamma vilket callsign dom vill ha istallet for att SSA sager till folk att det har ar signalen som vi ger dig och om du inte gillar det sa synd for dig om du inte vill ge oss pengar for en vanity signal.

    Ni kan kolla in www.callsign.ca for att se hur vart system har i Canada fungerar regarding callsigns.

  8. Snabbsvara på detta meddelandeSvara     #33

    Medlem: Apr 2010
    415 inlägg
    @VE2SWE: Man kan i den SM Callbook som finns på SSAs hemsida söka efter olika signaler. Man kan också använda * när man söker. Om man t.ex. vill kolla vilka som har SG3-signalen kan man skriva SG3* så får man upp en lista på dem. Då kan man lätt se vilka som är lediga.

    @prehospital: Jag tycker SSA är tillräckligt flexibla. Skulle de behöva dribbla med val av anropssignaler från den ene och den andre kanske medlemsavgiften skulle behöva höjas. Eller också skulle fler av de som vill ha högre servicenivå eller mer flexibilitet behöva bidra mer handgripligt. ;-)

    SA5A Sture

  9. Snabbsvara på detta meddelandeSvara     #34
    SM7FBJs avatar
    Medlem: Dec 2007
    Helsingborg
    1 083 inlägg
    Vad är målet Peter?

    En anropssignal som ger "napp" på ett CQ, eller en som är lätt att bokstavera när man ropar CQ (på Foni)

    Jag säger som Lennart SM7KHF sa en gång till mig när jag trodde att han var en färskare radioamatör än jag (baserat på hans anropssignal, för han hade haft SM5BPL en gång, innan han glömde att betala medlemsavgiften) :

    Jag skiter i om mina vingar är svarta, bara jag får flyga......whats the big deal Peter?
    Senast ändrad av SM7FBJ, 2010-06-15 klockan 19:08 Orsak: Stavfel
    73 de Bjarne SM7FBJ

Sida 2 av 2 FörstaFörsta 12

SEO by vBSEO